Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER, İLKOKULLU KARDEŞLERİNİN OKULUNU BOYADI

Ders kapsamında gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesinde, Yenice İlçesi’ne bağlı Taban Köyü’ndeki Taban İlkokulunu boyayan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri; okulun dışını gökkuşağı ve çocukların ilgisini çekecek resimlerle süsledi. İlkokullu miniklerle oyunlar oynayan üniversiteliler, hem okulu boyadı hem de eğlence dolu bir gün geçirdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri; Dr. Öğr. Üyesi Engin Çağlak’ın yürüttüğü, ‘Araştırma Projesi’ dersi kapsamında, Çanakkale merkeze 120 kilometre mesafedeki Yenice İlçesi’ne bağlı Taban Köyü’nde Taban İlkokulu boyadı. İhtiyacı olan bir köy okuluna el emekleriyle destek olmak isteyen Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı öğrencileri, Gökkuşağı Çocukları Sosyal Sorumluluk Projesiyle unutulmaz bir gün yaşarken, Taban’daki ilkokul çocuklarına örnek rol model oldular.

Gökkuşağı Çocukları Sosyal Sorumluluk Projesi için sabah erkenden yola çıkan ÇOMÜ’lü öğrenciler; Yenice’de, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baykal ve Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Özkan ile bir araya geldiler. Öğrencilere emekleri ve ilgilerinden dolayı teşekkür eden Müdür Baykal, üniversitelileri Taban’a uğurladı. Taban’da köylülerin ilgiyle karşıladığı öğrenciler, Tabanlı kadınların evlerinde hazırladıkları böreklerle öğrencilerle birlikte kahvaltı yaptılar. İlkokulun minkleriyle oyunlar da oynayan üniversiteliler, daha sonra okul boyama projesi için alçı ve boyaları hazırladı.

Okul duvarlarında bozulan yerleri kazıyarak, çatlak ve delikleri alçılarla kapayan Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri; Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Onur Bayram ve ders sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Engin Çağlak’la birlikte tüm okulun çevresini boyadı. Okulun duvarını gökkuşağı, çiçek, kuş ve gemi figürleri gibi çocukların ilgisini çekebilecek resimlerle süsleyen öğrenciler; bahçeye sek sek pisti çizdi. Yorgunluklarını okul bahçesinde dinlenerek gideren ÇOMÜ’lü öğrenciler, mezuniyet öncesi unutulmaz bir gün yaşadı.

İhtiyacı olan bir köy okulumuzun duvarları boyanarak hem okula katkı sağlamayı hem de minik köy okulundaki kardeşleriyle bir araya gelme amacıyla Taban’a geldiklerini anlatan öğrencilerden Reyhan Kıldıran, Taban Köyünde çok güzel karşılandıklarını söyledi. Okulu boyarken oldukça eğlendiklerini de anlatan Kaldıran, Taban halkının kendilerini iyi misafir etmek ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Okulun çevresinde alçı ve sıvaları temizleyerek boyaya başladıklarını kaydeden öğrencilerden Dilara Atmaca ise, “Okulun tüm çevresini ve Atatürk büstünü boyadık. Umarım okul yönetimi ve kardeşlerimiz beğenmiştir” dedi.

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencilerine ilgileri ve emeklerinden dolayı teşekkür eden Taban İlkokulu Müdürü Ramazan Nur Donar, öğrencileri her zaman Taban’da ve okullarında misafir etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yenice Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Murat İldirir’in de ziyaret ettiği öğrenciler akşam saatlerine kadar süren boyama sonrası Çanakkale merkeze döndü.