ÇOMÜ - Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

ÇANAKKALE’DE HAVACILIK VE GELİŞİMİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇANAKKALE’DE HAVACILIK VE GELİŞİMİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından Troia Kültür Merkezi’nde “Çanakkale’de Havacılık ve Gelişimi” başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panele, Umurbey Belediye Başkanı Sami YAVAŞ, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah KELKİT, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail TARHAN, Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Enver YOLCU, üniversitemiz Havacılık Topluluğu akademik danışmanı Doç. Dr. Cafer TÜRKMEN, akademisyenler, çok sayıda öğrenci ve izleyici katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan etkinlik, açılış konuşmalarıyla devam etti.

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Enver YOLCU, meslek yüksekokulu bünyesinde, Ulaştırma Hizmetleri Bölümü ve bu bölümün altında Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı tekliflerinin YÖK tarafından kabul edilerek eğitim-öğretime başlayabilmek için gerekli hazırlık çalışmalarının yapıldığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Enver YOLCU, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı henüz çiçeği burnunda bir programımız olmasına rağmen, ilk etkinliğini bu panelle gerçekleştirmiş bulunuyor. Hava taşımacılığı, günümüzde daha sık tercih edilmeye başlanan bir ulaşım şekli olması bakımından önemini artırarak devam ettiriyor. Havacılık sektöründe son 20 yıl içinde yakalanan gelişme ve artan yolcu kapasitesi ile bu alanda istihdam alanlarının artması, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programımızın bu ihtiyacın karşılanmasına önemli bir katkı yapacağını düşünüyorum. Yeni açılan havaalanları, artan yolcu kapasitesi ile sivil havacılık sektöründe işletmecilik hacminin genişlemesi, bu sektördeki işletmeciliğin önemini artırmaktadır.  İşletmecilik ve temel havacılık bilgileriyle donatılmış, etkili iletişim becerilerine sahip, çözüm odaklı profesyonellerin yetişmesinde ihtiyacın bir bölümünü karşılayacağını düşündüğümüz programımızın ilk etkinliği olan panele katkı sunan değerli panelistlerimize ve panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunarım.”

Açış konuşmasından sonra başlayan panelin oturum başkanlığını yapan Çanakkale Havalimanı Hava Enformasyon görevlisi Murat TAŞDEMİR, panele geçmeden önce, üniversitemiz Havacılık Topluluğu Başkanı Metin İNAN’a söz verdi. İnan, topluluk ve çalışmalar hakkında kısa bir sunum yaptıktan sonra panele geçildi. Panele, Havalimanı Müdürü Metin BÖLÜCEK, Hava Trafik Kontrolörü Evren ÇAYIR, uçuş öğretmeni Pilot Hüseyin VERAL ile Orman Mühendisi Ersin GÜRBÜZ katıldılar. Panelistlerin konuşmalarından sonra soru-cevap bölümüne geçildi.

Panelin ardından verilen kısa bir aradan sonra, Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği ve Umurbey Belediyesi işbirliğiyle 17-20 Ağustos 2017 tarihleri arasında Umurbey’de gerçekleştirilecek olan  “Troy Air Fest” hakkında, dernek başkanı Timur KARA ayrıntılı bilgiler verdi ve festivale Çanakkale halkını davet etti.

Katılımcılara ve katkı sunanlara verilen plaketlerle etkinlik sona erdi.