Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

ÇANAKKALE SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AKADEMİK KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Akademik Kurul Toplantısı’nda konuşan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, üniversite yönetimi olarak meslek yüksekokullarına büyük önem verdiklerini söyledi.

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleştirilen akademik kurul toplantısına ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer,  Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Enver Yolcu ve akademik personel katıldı. Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun bölüm ve programları ile öğrenci ve personel sayıları ile ilgili bilgiler veren Müdür Yrd. Doç. Dr. Enver Yolcu, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim döneminde yapılan etkinlik ve sosyal sorumluluk projelerini tanıttı. Halkla İlişkiler ve Çocuk Gelimi bölümü öğrencilerinin Çanakkale’nin farklı yerlerinde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine ilişkin bilgiler aktaran Müdür Yrd. Doç. Dr. Yolcu, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümünün okulda devam eden sanal uygulama projesini de anlattı. 

FAALİYETLERİYLE BÜYÜK BİR AKADEMİK BİRİM

Teorik ve uygulamalı eğitim yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ve etkinliklerle adından sıklıkla söz ettiren Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda yapılan etkinlikleri dikkatle takip ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, yüksekokulun güzel faaliyetlerin yapıldığı bir okul olduğunu söyledi. Pratik uygulamanın önemine değinen Rektör Prof. Dr. Acer, “Yaptığı faaliyetleri ile gerçekten daha büyük bir akademik birim olduğunu gösteriyor.   Üniversitemizin kalitesine ciddi katkı sağlayan akademik bir kurum haline getirdikleri için hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Bu faaliyetlerin içerisinde uygulamalı faaliyetler de mevcut. Öğrencilerimizin öğrendiklerini pratik olarak uyguladıkları faaliyetler var. Bunlar çok önemli” dedi.

YÖNETİM OLARAK ÜNİVERSİTEYİ YAKINDAN TAKİP ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ VAR

Değerlerinin öneminin kaybedilmeden anlaşılması gerektiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, “ÇOMÜ olarak ara ara konuştuğumuz sorunlardan uzaklaştığını belirtmek isterim. Yönetim olarak üniversiteyi yakından takip etme yükümlülüğümüz var. Ülkemiz ve üniversitemiz adına hoş olmayan konuları konuşmaktan kurtuluyoruz. Umuyoruz ki bundan sonra ülkemizin ve üniversitemizin geleceğine daha fazla hizmet edecek konuları konuşuyor olacağız. Bazı şeylerin değerini bilmek ve olabildiğince bu değerlere sahip çıkmak gerekiyor. Kaybettiğimizde değerini anlarız. Dışarıdan bakıldığında bazı şeylerin kendiliğinden gidiyormuş gibi görürüz. Fakat durum bu şekilde değildir. İçinde emek vardır, çalışma vardır, gayret vardır. İşler düzgün yapıldığında kendiliğinden gidiyormuş gibi görünür. Uzaktan bakıldığında her şey yolunda görünüyorsa başarılı bir yönetimin olduğu anlamına gelir. Hiçbir şey kendiliğinden oluşmuyor. Büyük bir emek ve çaba sarf ediliyor. Ortam olarak üniversitemiz sorunlu bir hale getirilmişti. Maalesef tek yanlı bir gidiş ve kadrolaşma vardı. Bu olumsuzlukları haksızlık ve adaletsizlik yapmadan tersine çevirmek büyük bir dikkat ve çaba gerektiriyordu.” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE OLARAK HUZURLU ORTAMA KAVUŞTUK

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne yönelik iftira, yalan ve haksız ifadelerin tüm öğrenci ve personele bir saldırı niteliği taşıdığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer sözlerini şöyle sürdürdü, “Hepimizin tek bir gayesi var. Ülkemizi ve üniversitemiz için, bilim dünyası için çalışmamız gerekmektedir. Büyük bir özveriyle çalışan bizlere karşı kurulmak istenen kumpaslara karşı cevabı sizler vereceksiniz. Huzur ortamını bozmaya çalışanlara hak ettiği cevabı bizlerin vermesi gerekmektedir. Hepimizin böyle bir misyonu ve görevi var. Kimler üniversitemiz hakkında, hocalarımız ve yönetimimiz hakkında yalan, iftira ve haksızlık ifadeleri kullanılıyorsa bunun cevabını biz vermeliyiz. 50 bin öğrencisi,  2500 çalışanıyla ve 1600’e yakın akademisyeni olan büyük bir üniversiteyiz. Bu sebepten kötü niyetli bu insanlara karşı gerekli cevapları verebilmeliyiz. Üniversitemize sahip çıkmalıyız. Böyle olduğunda ÇOMÜ olarak sıkıntıların yerine, bilime ve yeni birçok projeye imzasını atabilir. Burası birçok kurumun ortamına göre daha seçkin bir ortamdır.”

YÖNETİM OLARAK MYO’LARA ÖNEM VERİYORUZ

Meslek yüksekokullarında teorik bilginin yanı sıra uygulamalı bilgiler de verildiğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, akademisyenlerden öğrencilerin spor faaliyetlerinin de yönlendirilmesini istedi. Meslek Yüksekokullarını,  fakülte ve enstitülerden farklı görmediklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Acer, “Biz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yönetimi olarak daha ilk günden meslek yüksekokullarına önem verdiğimizi söyledik ve bunu sadece sözde bırakmadık. Faaliyetlerimize baktığımız zaman sadece merkezde bulunan meslek yüksekokullarımızın değil, ilçelerimizdeki okullarımızın da önemli olduğunu unutmamamız lazım. Okullarımızın her birini sık sık ziyaret ediyoruz. Öğrencilerin üniversitede okuma keyfini artıracak unsurlar oluşturmaya çalışıyoruz.  Bu okulların etrafının güzelleştirilmesi, uygulama imkânlarının artması için çok ciddi paralar harcıyoruz. Hocalarımızın ve öğrencilerimizin daha iyi bir eğitim ortamında olmasından mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU’NUN BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPACAĞINA İNANIYORUM

Akademisyenlere daha fazla proje yapmaları tavsiyesinde de bulunan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer sözlerini şöyle tamamladı, “Bizler, siz akademisyenlerin fikirlerine, bilgi ve değerlerine güveniyoruz. Başkalarının yönlendirdiği kişiler olmayacaklarına inanıyoruz. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun başarılı çalışmalar yapacağına inanıyorum. Yönetimde bulunan tüm hocalarımıza çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum ve bir sonraki akademik kurulda görüşmek umuduyla sevgilerimi sunuyor, şimdiden Ramazan Bayramınızı kutluyor, huzurlu ve mutlu bir tatil geçirmemizi diliyorum.”

Soru-cevap bölümüyle devam eden Sosyal Bilimler MYO Akademik Kurul Toplantısı toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi. Toplantı sonrası Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Binasında yeni yapılan toplantı salonunu gezen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, okul binası ile çevre düzenlemesiyle ilgili incelemelerde bulundu.